Choroba POChP – Objawy oraz ich wpływ na komfort życia

Szacuje się, że POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, na przestrzeni lat zaatakowała blisko 400 milionów osób na całym świecie; to właśnie dlatego została określona chorobą cywilizacyjną. I choć świadomość społeczna dotycząca chorób płucnych w ostatnim czasie znacząco wzrosła, wiele osób dalej nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważne konsekwencje może nieść za sobą bagatelizowanie oczywistych symptomów chorobowych. W tym artykule wyjaśnimy Ci, czym właściwie jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc oraz wskażemy, co może ją wywoływać. Zajmiemy się także zagadnieniem „Choroba POChP – Objawy” i podpowiemy, gdzie warto się zgłosić, gdy stwierdzisz u siebie podejrzenie wskazanej przez nas jednostki chorobowej. Serdecznie zapraszamy do lektury poniższego tekstu!

Czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?

POChP jest groźną chorobą płuc, która w chwili obecnej znajduje się na czwartym miejscu na liście najczęstszych przyczyn zgonów. To niepokojąca statystyka, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w latach dziewięćdziesiątych była to pozycja szósta. Liczba przypadków Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc systematycznie rośnie w skali globalnej i trudno się temu dziwić – wszak środowisko, które nas otacza, nie ulega znaczącej poprawie; na przyczynach omawianej jednostki chorobowej skupimy się jednak w poniższej części artykułu. Znajdziesz tam także informacje dotyczące objawów choroby POChP.

Choroba POChP – Objawy, które powinny budzić niepokój

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc charakteryzuje się kilkoma specyficznymi objawami, które należy jak najszybciej konsultować z lekarzem. Warto jednak wiedzieć, że wskazana jednostka chorobowa bardzo często początkowo może nie wykazywać żadnych symptomów. To właśnie dlatego u wielu osób pozostaje nierozpoznana przez długi czas.

Choroba POChP – Objawy:

  • Kaszel – Głównym i najbardziej oczywistym objawem Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest uporczywy kaszel, który nierzadko prowadzi do duszności. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wskazanej jednostki chorobowej uczucie braku możliwości złapania powietrza najczęściej powodowane jest wysiłkiem fizycznym.
  • Duszności – Obturacja, czyli zwężenie dróg oddechowych oraz oskrzeli, znacząco wpływa na przepływ powietrza w organizmie. Gdy transport powietrza ulega uszkodzeniu, a więc płuca dostają go za mało, osoba cierpiąca na POChP ma problemy z oddychaniem.
  • Specyficzna wydzielina płucna – Kolejnym symptomem, który powinien wzbudzić niepokój, jest występowanie wydzieliny płucnej, która składa się między innymi ze śliny, resztek jedzenia oraz komórek złuszczonego nabłonka. Wydzielina fachowo ta nazywana jest plwociną.
  • Obniżenie tolerancji wysiłku – Objaw ten jest szczególnie widoczny u osób, które w przeszłości mogły pochwalić się ponadprzeciętną kondycją fizyczną. Jeśli zatem od pewnego czasu obserwujesz u siebie znaczące obniżenie tolerancji wysiłku, skonsultuj to ze swoim lekarzem rodzinnym.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Oddychajmy.pl: https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/. To portal poświęcony Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc, prezentujący wyłącznie sprawdzone informacje poparte rzetelnymi badaniami oraz licznymi statystykami. Jeśli zatem chcesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu chorób płucnych, zachęcamy do kliknięcia we wskazany link.

Najczęstsze przyczyny POChP

POChP nie jest chorobą zakaźną; ma ona związek z naszym otoczeniem oraz trybem życia, na który, niestety, nie zawsze mamy wpływ. Poniżej znajdziesz listę najczęstszych przyczyn zachorowań na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc:

  • Papierosy – Badania wskazują, że aż 9/10 zdiagnozowanych pacjentów cierpiących na POChP to nałogowi palacze. Im dłużej uzależniasz się od wyrobów tytoniowych, tym większa szansa na uszkodzenie płuc oraz oskrzeli.
  • Środowisko – Praca w pyle, zanieczyszczenia komunikacyjne i przemysłowe oraz smog – wszystkie te aspekty mają negatywny wpływ na nasze płuca i mogą być czynnikami, które doprowadzą do rozwoju Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
  • Predyspozycje indywidualne – Badania wskazują, że osoby, które w przeszłości cierpiały na nawracające infekcje dolnych dróg oddechowych lub przeszły gruźlicę płuc, mają większe szanse na zachorowanie na POChP.

Podsumowanie – Choroba POChP – Objawy

W tym artykule wyjaśniliśmy Ci, czym właściwie jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc oraz przedstawiliśmy Ci znaczenie słowa obturacja. Dzięki powyższej treści znasz już także objawy choroby POChP i wiesz, jakie są najczęstsze przyczyny omawianej jednostki chorobowej. Jeśli zatem wiesz, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może dotyczyć właśnie Ciebie, zachęcamy do możliwie jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Proste badanie zwane spirometrią nakreśli stan Twoich płuc w różnych fazach cyklu oddechowego, dzięki czemu zyskasz możliwość stosownego leczenia. Pamiętaj, że POChP jest chorobą nieuleczalną, więc bagatelizowanie oczywistych objawów na dłuższą metę nie przyniesie Ci żadnych korzyści, a może doprowadzić do przykrych konsekwencji.